Wstęp

Liczenie sztuk to temat, który jest bardzo istotny nie tylko w okresie inwentaryzacji, ale również w wielu branżach gdzie mamy do czynienia z wieloma powtarzalnymi elementami. Jak więc poradzić sobie w sytuacji gdy w leżącym na biurku opakowaniu znajduje się kilka tysięcy śrubek lub nakładek, które musimy szybko policzyć?

Jest kilka różnych sposobów na rozwiązanie tego zadania. Możemy liczyć ręcznie, możemy użyć metod optycznych, natomiast jedynie wagi liczące gwarantują idealne połączenie dokładności, szybkości oraz niskiej ceny.

Najważniejsze pojęcia

Zakres
Nominalna wartość zakresu ważenia.

Rozdzielczość wyświetlacza
Najmniejsza masa wskazywana na wyświetlaczu, którą oblicza się poprzez podzielenie zakresu wagi
przez odczyt.

APW
Średnia masa pojedynczej sztuki (elementu)

Wewnętrzna rozdzielczość liczenia
Liczba działek (d), na które waga dzieli całkowity zakres pomiarowy.

Minimalna wartość APW
Najmniejsza wartość APW, którą waga może wyliczyć.

Minimalna masa próbki
Najmniejsza waga wymagana na potrzeby próbkowania.

Autooptymalizacja
Oprogramowanie, które automatycznie aktualizuje wartość APW w miarę zliczania kolejnych sztuk, dzięki czemu średnia masa pojedynczej sztuki (APW) staje się coraz dokładniejsze wraz ze zwiększaniem liczby elementów.

Jak to działa?

Wbrew pozorom bardzo prosto. Na początku musimy “nauczyć” wagę ile waży pojedyncza sztuka.

Możemy to zrobić na dwa sposoby:

  • Manualnie. Wystarczy nałożyć na szalkę np. 10 elementów, następnie wpisać na klawiaturze liczbę “10” i zatwierdzić ją poprzez naciśnięcie przycisku “Sample” lub “Ok”. Waga na podstawie masy próbki wyliczy średnią masę pojedynczej sztuki (APW), którą następnie wykorzysta do liczenia produktów znajdujących się na wadze, dzieląc masę przez zapisaną w pamięci wartość APW. W tym przypadku sprawdza się zasada – im więcej tym lepiej. Czyli im większa próbka wzorcowa np. 20-50 szt. tym precyzyjniej zostanie wyznaczona wartość APW.
  • Automatycznie. Wiele wag posiada bibliotekę, w której przechowywane są informacje o produktach, np. Nazwa, APW, tara, itp. Żeby wybrać interesujący nas produkt zazwyczaj musimy wpisać na klawiaturze jego nr i wcisnąć przycisk ID (tak działa to np w wagach OHAUS z serii Ranger 3000 i 4000 Count). Możemy również wejść do biblioteki i wybrać produkt z listy lub używając skanera kodów kreskowych (Ranger 7000).

Co jeszcze musimy wiedzieć?

Warto również rozwinąć opis dwóch kluczowych parametrów określających wagi liczące, a mianowicie:

  • Rozdzielczość wyświetlacza – jest ona obliczana poprzez podzielenie zakresu pomiarowego wagi, czyli maksymalnej masy, jaką można na niej zważyć, przez najmniejszą masę, jaką można wskazać na wyświetlaczu (odczyt wagi – d).

  • Wewnętrzna rozdzielczość liczenia – jest kilkukrotnie większa od rozdzielczości wyświetlacza i odpowiada zdolności wagi do liczenia najlżejszych detali. Do określenia tej wartości stosuje
    się zarówno minimalną wartość APW, czyli najmniejszą masę pojedynczego elementu, który może zostać wykryty przez wagę, jak i minimalną masę próbki, czyli najmniejszą masę próbki, którą może przyjąć waga

Próbka może zawierać dużą ilość sztuk, dlatego minimalna wartość APW jest zawsze ułamkiem minimalnej masy próbki. Wykorzystanie obu wartości gwarantuje to, że waga precyzyjnie policzy elementy z niewielkim marginesem błędu.

Liczenie ujemne?

Zazwyczaj liczenie sztuk odbywa się poprzez nałożenie pojemnika na szalkę wagi, następnie naciśnięcia przycisku tara oraz wykonania próbkowania (manualnie lub automatycznie). Potem zostaje nam już tylko wrzucić wszystkie elementy do kartonu i sprawdzić ile sztuk się zmieściło. A co w przypadku gdy musimy wyjąć z pojemnika zawierającego tysiące śrubek – konkretną ilość? Spokojnie – ta funkcja również jest dodawana “w standardzie”. Wystarczy umieścić skrzynkę z zawartością na wadze, wytarować sprzęt, wyjąć np. 10 śrubek, wpisać tą ilość na klawiaturze i zatwierdzić przyciskiem “Sample”. I już!

Liczenie sztuk przy użyciu wag dwuplatformowych

Kompleksowy Przewodnik po Wagach Liczących OHAUS

Zapraszamy do pobrania bezpłatnego poradnika po Wagach Liczących amerykańskiej firmy OHAUS, która jest obecna na rynku już od 116 lat. W poradniku tym oprócz podstawowych pojęć związanych z liczeniem sztuk przy użyciu wag liczących – znajdą Państwo również listę wszystkich wag OHAUS, które posiadają funkcję liczenia sztuk. Opis wag został wzbogacony a bardzo pomocną tabelę, w której dla każdej wagi podano minimalną wartość APW oraz minimalną wartość próbki.

Miłego czytania!

Bezpłatne konsultacje i testy

Zapraszamy również do kontaktu z naszymi specjalistami (Infolinia: 58 380 44 43, mail: ohaus@centrumwag.pl, którzy pomogą dobrać idealną wagę oraz zaproponują bezpłatne konsultacje oraz testy sprzętu.